בלט האופרה של מץ

תאריך שעה יום מיקום רכישה

לאור ההצלחה בסבב ההופעות הראשון ,להקת הבלט של התיאטרון הצרפתי המפורסם Opéra-Théatre de Metz Métropole  חוזרת שוב לישראל!

התיאטרון הוקם במאה ה-18 בעיר מץ שבצרפת והוא אחד מבתי התיאטרון העתיקים בעולם.

מאז ספטמבר 2012 המנהלת  וכוריאוגרפית הראשית לורנס בולסינגר-מאי, חידשה את הרפרטואר והביאה רוח רעננה לתיאטרון. היא אימצה בעבודתה את עקרונות הריקוד של מוריס בז'אר "למה אני אוהב את עבודתי? מפני שאנחנו אף פעם לא לבד. רקדנים מבריקים, בולטים, הם תמיד לידינו; הם כל-כך קרובים, שאנו כל הזמן צריכים להשקיע בהם "

השנה יגיעו לארץ במופע חדש המורכב משתי יצירות– "פולחן האביב" ו"אקסודוס".

מופע הבכורה של הבלט "פולחן האביב" של המלחין איגור סטרבינסקי התקיימה ב-1913 בפריס.

המופע הסתיימה בשערורייה גדולה - הקהל קבל בבוז את הבלט, אשר היה חדשני והקדים את זמנו . ואצלב ניז'ינסקי - רקדן יוצא דופן, אבל כוריאוגרף חסר ניסיון. התקשה מאוד עם ההפקה, בחיפושים אחר בטויים מחוליים לטקסים פגאניים. עם זאת, הכוריאוגרפיה של ניז'ינסקי לדעת המבקרים, יצרה מהפכה באמנות הבלט. הבסיס של היצירה "פולחן האביב" של סטרווינסקי היה בחלומו של המלחין שבו ראה פולחן עתיק – מעגל זקני השבט המתבונן בנערה צעירה שרוקדת ערומה לפניהם עד מותה כקורבן ל״ אל האביב״. בזמן שסטרבינסקי עבד על המוזיקה חברו צייר סקיצות עבור תפאורה ותלבושות. היצירה היית מלאת תעוזה ותשוקה.

למרות הכישלון המוחלט בבכורה, "פולחן האביב"  זכור כאחת היצירות האהובות על דיאגילב.

 "זה ניצחון אמיתי! תן להם לשרוק ולהשתולל! בפנים הם כבר מרגישים את הערך, ושריקות זה רק המסכות המותנות. אתה עוד תראה את ההשלכות ". אמר וצדק. הבלט ״שורד״ כבר יותר ממאה שנה וממשיך למשוך את הבמאים הטובים ביותר בעולם. תיאטרון ״מץ״ והכוריאוגרף ראול רוס מציגים את החזון הנועז של הבלט מלא פראות ותשוקה.

היצירה  ״אקסודוס״, תוצג בבכורה עולמית כאן בישראל נוצרה במיוחד לכבוד חגיגות ה-70 למדינה . סיפורם האמיתי של הפליטים בספינה המפורסמת "אקסודוס" אשר נשאה פליטים יהודים לארץ שהייתה תחת מנדט בריטי. הספינה הגיעה לחוף , נתפסה על ידי הצבא הבריטי, והוחזרה עם כל פליטים לצרפת. הנוסעישל הספינה התמרדו  כשהגיעו לנמל מרסיי סרבו לעזוב את הספינה. הסיפור זכה לסיקור נרחב בעיתונות האירופאית  וגרם סערה בבריטניה ובמדינות רבות ברחבי העולם, השפיע על ההחלטה להפנות את נושא הפליטים היהודים להחלטת האו"ם.

הקהל יחווה את כל מנעד הרגשות: מהתקווה להגיע לארץ ישראל, כעס על העוול של השלטונות הבריטיים, פחד לגורל האנשים - ניצולי השואה.

במדינה שנושא הפליטים רלוונטי ואקטואלי עד עצם היום הזה

היצירה  "אקסודוס" ללא ספק  תיצור  עניין רב ובוודאי תעורר רגשות עזים